top of page
Harmonium Duo

Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki ukończyli Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

W czasie wieloletniej edukacji artystycznej zdobyli szereg najwyższych nagród w Polsce

i za granicą. Do najważniejszych, należą laury konkursów w Castelfidardo (Włochy) i Ibla-Ragusa (Włochy). Wielokrotnie  otrzymywali stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów oraz Lions Club International Warszawa – Nike.

 

Jako soliści i kameraliści występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce, takich jak: Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, a także za granicą, m.in.: Suntory Hall (Japonia), Carnegie  Hall (Nowy Jork, USA), Teatro dal Verme (Mediolan, Włochy). Koncertowali także w Austrii, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii, Chinach, Korei Południowej, Maroko, Niemczech, USA, we Włoszech oraz na Litwie.

 

W czasie blisko dwudziestoletniej działalności duet zrealizował wiele programów artystycznych, koncentrując się wokół dzieł fortepianowych, kameralnych i orkiestrowych XIX i XX wieku.

 

Wiele z utworów, m.in. Schuberta, Pucciniego, Chopina, Borodina, Enescu, Lutosławskiego, Panufnika zabrzmiała w wykonaniu duetu na akordeonach po raz pierwszy w historii.

 

Artyści współpracują też z chórami i wokalistami, czego owocem są pionierskie prezentacje kameralnych wersji dzieł J. S. Bacha, W. A. Mozarta, G. Fauré, I. Strawińskiego, F. Poulenca, K. Szymanowskiego.

 

Jeffrey James, wydawca muzyczny, kompozytor, opisał debiut Harmonium Duo w nowojorskiej Carnegie Hall (w kwietniu 2006) w następujących słowach: "Ktokolwiek uważa, ze akordeon jest instrumentem mało ciekawym lub nie pasującym do muzyki klasycznej, nie słyszał chyba dzisiaj tych Panów będących w swoim żywiole. Wykonania takie jak to dzisiejsze, nie zostawiają w komentarzach wiele więcej miejsca obok samych superlatyw. Nie potrafię wystarczająco dobrze oddać słowami ich niebywałego poziomu muzykalności i wręcz nadludzkiej integracji brzmienia, artystycznego zespolenia, więc pozostawiam temat, mając nadzieję usłyszeć ich znowu już wkrótce".

Jurij Szyszkin & Harmonium Duo



Harmonium Duo i Jurij Szyszkin to dwie generacje wybitnych przedstawicieli polskiej i rosyjskiej sztuki akordeonowej, współpracujący ze sobą od kilkunastu lat, to także koncertujący w najbardziej prestiżowych salach świata artyści, którzy zmienili oblicze swojego instrumentu.

Projekt promuje wielką muzyczną literaturę polską i rosyjską. Wskazuje na wspólne słowiańskie korzenie kulturowe i współczesny dialog ponad granicami.

Program koncertowy "Słowiańska dusza" to fascynująca muzyczna podróż. To perły literatury orkiestrowej i fortepianowej autorstwa najwybitniejszych polskich i rosyjskich kompozytorów ostatnich stuleci.

Utwory te nabierają wyjątkowego wymiaru artystycznego dzięki niezwykłym możliwościom kolorystycznym, brzmieniowym i technicznym, jakie dają muzykom współczesne akordeony koncertowe, co spotyka się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem publiczności w salach koncertowych na całym świecie.

Kameralna Harmonia

to nowatorskie połączenie współczesnego akordeonu koncertowego z wiolonczelą, niezwykłymi staropolskimi instrumentami: suką biłgorajską, fidelą płocką
oraz bułgarską gadułką i indyjskim sarangi.

Kasia Kamer i Hubert Giziewski to ambasadorzy polskiej muzyki kameralnej zafascynowani także muzyką z innych stron świata.

To unikalne połączenie, pozwala prezentować artystom prawdziwe skarby światowej kameralistyki


"​Wieczór z muzyką świata"
staropolska muzyka dworska i folkowa oraz narodowe tańce bułgarskie, greckie, włoskie, irlandzkie, na indyjskich i irańskich kończąc.

"Klasyka gatunku"
Chopin, Piazzolla, standardy jazzowe, muzyka filmowa w niebanalnej aranżacji.


Oprócz 25 lat muzycznego doświadczenia (w tym szeregu nagród na międzynarodowych konkursach), artystów wyróżnia zamiłowanie do interaktywnego kontaktu z publicznością.
Ich koncerty to nie tylko przekaz muzyczny, ale też szereg arcyciekawych anegdot dotyczących unikalnych instrumentów i literatury muzycznej.

bottom of page